Aby sa prírodné okruhy nezmenili na boxerský ring…

Mimoriadne dramatický moment sa v nedeľu odohral na pretekoch v Ostrave – Radvaniciach. V pretekoch kategórie Twin prišlo k nepríjemnej nehode pretekárov.

Pády samozrejme k pretekom patria, oveľa zarážajúcejší moment však nastal niekoľko zlomkov sekundy pred spomenutou nehodou. O tom, či nasledujúca nehoda bola dôsledkom práve spomenutého momentu, sa budú viesť spory aj naďalej a to aj po zverejnení videa, z ktorého sú zatiaľ k nahliadnutiu len fotografie (sú zverejnené pod článkom). Každá strana totiž bude vidieť svoju pravdu aj naďalej.  Jednoznačný ortieľ je však možné vyniesť práve nad situáciou tesne pred haváriou.

Čo sa vlastne stalo? V prvom rade, skôr ako začnem opisovať situáciu v Radvaniciach, musím priznať, že som sa podujatia nezúčastnil, keďže som počas tohto víkendu bol komentátorom pretekov svetového pohára cestovných automobilov a európskeho pohára ťahačov na Slovakia Ringu. K samotnej nehode preto zaujmem nezávislé stanovisko, s obomi možnosťami príčin pádu, no s jasným vyjadrením sa k predchádzajúcemu momentu.

Počas pretekov vedúci jazdec Petr Najman dobehol o kolo pomalšieho Iwara Sliwku, ktorý mu prekážal, keďže sa po okruhu samozrejme pohyboval pomalšou rýchlosťou. Keďže som na podujatí nebol, nemôžem sa vyjadriť k tomu, či bolo traťovými komisármi Sliwkovi signalizované, že bude predchádzaný rýchlejším pretekárom (žiaľ, na mnohých podujatiach sme svedkami toho, že práve táto mimoriadne dôležitá súčasť signalizovania je zanedbávaná a niektorí „traťáci“ nemajú predstavu o priebehu pretekov…).

Na kratučkom priamom úseku má Najman možnosť dostať sa pred Sliwku, ale nevyužíva ju, namiesto toho naťahuje ruku a dotýka sa Sliwku, aby mu tak „dohovoril“ za predchádzajúce zdržovanie. Najman tak zostáva za Sliwkom aj v ďalšej zákrute, v ktorej Sliwka vráža do bariéry a padá (rovnako ako za ním jeho súperi) a Najman pokračuje ďalej. Jazdci sú našťastie v poriadku, hoci ich motocykle sú poškodené.

Môže za pád pretekárov predchádzajúca situácia „vybavovania si účtov“ v podaní Najmana? Možno áno, možno nie, ale je isté, že takáto situácia môže pretekára vyplašiť natoľko, že jeho reakcia môže byť splašená a dá sa predpokladať nebezpečenstvo. A to už sa dostávam k dvom možným verziám situácie, ktorá sa udiala a poslúžia nám k tomu zverejnené fotografie od spoločnosti Motosportvideo, ktorá má celý priebeh zaznamenaný aj na videu. Opakujem však, že aj samotné video len ťažko zmení názor ľudí, ktorí sú presvedčení o svojej pravde.

1. možnosť situácie: Nahnevaný Petr Najman kontaktuje rukou Ivara Sliwku. Práve preto sa namiesto predbehnutia pred Sliwku na tomto krátkom priamom úseku pred Sliwku nedostane. Ten prekvapený a preľaknutý môže očakávať predbehnutie od Najmana, volí širšiu stopu, necháva priestor, ale aj práve kvôli uvedenému prekvapeniu a možnému preľaknutiu sa dostáva až do bariér, kde padá.

2. možnosť situácie: Nahnevaný Petr Najman kontaktuje rukou Ivara Sliwku a ani v krátkom priamom úseku sa preto cez Sliwku nedostáva. Sliwka, ktorého ani situácia a kontakt s Najmanom nevyvedie z miery, po chybe a vrazení do bariér v ďalšej zákrute padá.

Myslím si, že je dôležité zverejniť aj vyjadrenie Petra Najmana (Sliwka si po páde na nič nepamätá) na sociálnej sieti: „V závodě twinů mi jezdec o kolo zpět bránil v předjetí. Navíc jel dost zvláštní stopou, kdy křižoval trať ze strany na stranu. Na jeho omluvu mohu potvrdit, že jsem neviděl použití modrých vlajek ze strany traťových komisařů. Při předjíždění tohoto jezdce jsem pod vlivem emocí nešťastně gestikuloval s cílem upozornit jezdce, že je předjížděn. Nicméně vylučuji, že došlo ke vzájemnému kontaktu a už vůbec nebylo mým cílem zavinit pád soupeře. Jezdec následně spadl v další zatáčce dle mého názoru vlastní jezdeckou chybou a ne mým zaviněním, což je mi bylo po závodě přičítáno některými odborníky, kteří třeba ani nebyli na místě. Celý incident mě mrzí, stejně jako jednoznačné soudy lidí, kteří incident neviděli. Mrzí mě i přístup Motosportvidea. Kdyby zveřejnili video z celého incidentu, tak si každý můžete udělat obrázek o tom, jak to proběhlo. Budu rád, když se k incidentu vyjádří i Karel Loffler, který celou situaci za mnou viděl. Případně i traťáci, kteří to viděli. Díky všem kteří za mnou stojí v této nelehké situaci.“

Dovoľte mi, aby som sa sústredil na jeden moment vo vyhlásení Petra Najmana. „… Při předjíždění tohoto jezdce jsem pod vlivem emocí nešťastně gestikuloval s cílem upozornit jezdce, že je předjížděn….“ Na fotografii č. 3 to vyzerá, že k tomu kontaktu skutočne prišlo, prípadne bola snaha sa Sliwku dotknúť a aj keby nie, takéto upozorňovanie nesmie mať v pretekoch svoje miesto. Práve táto situácia mohla mať fatálne následky, pričom o tom, že to nebolo len také upozornenie svedčí skutočnosť, že do ďalšej zákruty zostal Najman za Sliwkom. Takáto „gestikulácia“ je síce v tom strese pochopiteľná, ale v tomto športe rozhodne neprípustná a emócie nie sú ospravedlnením, či by sa to týkalo Petra Najmana, Davida Hanzalíka, alebo Valentina Rossiho!

Záver je jednoznačný. Či už bol alebo nebol pád spôsobený Najmanovou emóciou a z toho plynúcou gestikuláciou, dotýkať sa týmto spôsobom súpera by malo byť dôrazne riešené motocyklovou federáciou (rovnako ako nutnosť používania modrých vlajok). Verím, že potom sa podobné situácie nezopakujú. Skutočných majstrov totiž musia zdobiť iné hodnoty a nie nervy na pochode.

Petr Najman je výborný a rýchly pretekár, ktorého výkony a výsledky rozhodne obdivujem a som presvedčený, že aj on sám sa už podobnému momentu vyhne, keď aj on sám svoju gestikuláciu nazýva „nešťastnou“. Myslím a dúfam, že nakoniec aj táto situácia skončí podaním si rúk zúčastnených a fanúšikovia si budú môcť naďalej užívať tú jedinečnú krásu, ktorú nám ponúkajú preteky na prírodných okruhoch.

Text: Richard Karnok
Foto: Motosortvideo


17 Responses to Aby sa prírodné okruhy nezmenili na boxerský ring…

 • Traťák Sliwkovi mával modrou už v ostré levé, stal jsem tam, Sliwka po vjetí do té ostré levé měnil hodně pomalu směr doprostřed možná chtěl uhnout, ale dlouho to trvalo, musel vědět, že jej někdo dojel a buď měl zůstat v pravo nebo reagovat rychleji, bohužel Najmana skřížil dost neočekávaně a ten mu to naznačil. Sliwka jel i dále nějak dibně a následující pravou už nezvládl, ještě štěstí, že to dopadlo tak a nehavaroval v následující levé, tam by to bylo o moc horší. Celé mi to připomělo předloňský ročník a situaci s Olinem Hanákem, ten chudák po trati šněroval už od retardéru a kolem Trnkovecké hospody na výjezd je z ostré levé vidět. Jak to tehda dopadlo všichni víme, je možné , že i Sliwka mohl mít nějaký zdravotné problém, když si po pádu nic nepamatuje. Neschovávejte video a ukažte ho to hodně moc napoví!

 • Antonín Malaník says:

  Nemám co bych k tomu řekl, protože jsem na závodech nebyl přítomen.
  Je ovšem nutné, aby si všichni účastníci zúčastňující se sportovního podniku a hlavně této debaty řádně přečetli sportovní řády obzvlášť NSŘ stať 1.11 CHOVÁNÍ BĚHEM TRÉNINKU A ZÁVODU odst.2. než začnou kohokoli ………….
  Všem účastníkům sportovního podniku přeji hezké a příjemné závody bez poruch a zranění s co nejlepším umístěním (i ten poslední co dojede je vítěz).
  Všem přeji hezké a příjemné dny.

 • F. P. says:

  Neomluvitelné, tohle se nedělá. Odebrat licenci.

 • Ddd says:

  Je smutné že je tak mladý člověk jako Petr Najman až tak zákeřný. Nechat se unést svými emocemi je neomluvitelné. Nedej bože kdyby se někdo z jezdců vážně zranil nebo dokonce zabil. Podle mého tenhle člověk nemá svědomí ani úctu ke svým soupeřům. Závodí se o věnec a o šampaňské a za cenu toho aby někdo někoho zabil jen proto že se nechá unést svými emocemi? On je mladý člověk který má život před sebou ale když zmrzačí otce rodiny na kterého doma čekají jeho nejbližší tak co? On se o ně postará? Nebo řekne Ježíš pardon v emoci jsem vám zmrzacil manžela-tatku? Ne, myslela jsem si že je to solidní hodný a sympatický kluk, jenže chamtivost lidi mění. Čím více toho má tím více je zakeřnější a tudíž je hrozba pro všechny. Smutné měl by se stydět. Je to nečestný a zákeřný člověk, za své emoce by měl brát následky a měli by mu odebrat licenci.

 • LB says:

  Z knihy Pavol Dekánek: „…na tréningu na okruhu Anderstop ma v zákrute predbiehal Michael Doohan. Asi som bol pomalý, a to ho tak nahnevalo, že sa do mňa potom snažil kopnúť…“

  • Pavel Jančík says:

   Debil to se nedělá i když je to sám velký pan Doohan

   • Richard Karnok says:

    Páni, nebol to vtedy Doohan, bolo to v roku 1987 a to ešte Doohan MS nejazdil. Došli sme na to potom aj s Palkom, ale už si presne nespomenul kto to bol. Každopádne to taktiež nebolo fér samozrejme.

 • Miroslav Křen says:

  Vážení přítomní diskutující, dovolte mi abych se také zapojil do diskuze, vidím to ze strany traťáka, ale i jezdce. Každý jezdec, ten rychlý i ten pomalý, jede v závodě s plným nasazením dle svých možností a možností svého stroje, jede v plném soustředění a jestliže dojde k takovéhlemu momentu kdy další jezdec na něho sáhne, nebo mu začne něco vytýkat tak je to pro něj moment narušení jeho soustředění, může se i leknout a lehce může dojít k chybě a k nehodě tak jako v tomto případě! Ze strany rychlejšího jezdce to nebylo zrovna to nejlepší co mohl udělat, mohl si to ponechat až po skončení závodu a u piva to rozebrat!

 • Sorry, Rišo, co mi v článku chybí je komentář obou závodníků, oni jsou ti nejpovolanější o situaci mluvit.

  • Richard Karnok says:

   Tony, druhý pretekár si po páde nič nepamätá, pýtal som sa ho na to. Navyše tá ruka, ktorú zdôrazňujem, nepotrebuje už žiadny iný komentár. Neviem, čo Ti tam chýba. Neriešim zavinenie pádu, ponúkam preto obe možnosti. Ale tá ruka je zreteľná a neospravedlnitelná.

  • vm says:

   Mně naopak chybí komentář toho údajně nejvíce postiženého. Ten hraje mrtvého brouka, asi ví proč. A všichni pohybující se po depu to ví také a mlčí !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Jenom do té doby, než se o něho někdo rozseká. Najman vás tímto sice nešťastným gestem na toto všechny, kteří se v této třídě pohybujete upozornil. On se za to veřejně dokázal omluvit. Já naopak od těch kteří by ho nejraději poslali pod gilotinu beru za férového mladíka. A to, protože jsem nikdy nezažil v tomto sportu slovo „Udělal jsem chybu omlouvám se“.

   • Richard Karnok says:

    Omluva rozhodne nestačí, hlavne keď Najman najprv nechcel ruku priznať, a priznal ju až nasledne po tom, ako boli zverejnené tieto fotky. Omluva nestačí, ak takéto chovanie zostane nepotrestané, tak niečo podobné urobí nabudúce iný pretekár a takisto sa len omluvi a bude to vyriešené??? Navyše akým právom obviňujete Sliwku, ktorý si po páde nič nepamätá? Chcete ho obviniť zo lži? Akým právom? On šiel vpredu, volil si stopu a nech bola akákoľvek, je to jeho vec! Problémom toho čo sa stalo boli traťáci a Najman. Pokiaľ Vám to, pán Martinek, nie je jasné, tak mi je to ľúto.

    • vm says:

     Vážený Richarde,
     asi jste si nepřečetl dobře, co jsem napsal. Nerozšiřujte klamné informace. Najman ani na minutu nepopřel, že když nepřicházeli modré vlajky, že chtěl předjížděného jezdce dotykem upozornit, že má v úmyslu ho předjet. On tvrdí, že se mu to nepovedlo. A to vypověděl i u komise. Fotky, které jsou zveřejněny toto dostatečně nedokazují. Počkám si až na video. Jediné za čím si stojí, je to, že na jezdce nedosáhnul a tím se ho nedotknul. Vzhledem k tomu, že usoudil, že ho dotyčný jezdec vůbec nezaregistroval a při manévru ztratil rychlost a musel se zařadit za něj. Jestli jste si nevšiml tak já nikoho neobviňuji, pouze jsem chtěl znát názor dotčeného jezdce. Neuved jsem ani jeho jméno a to z toho důvodu, že jsem ho nepožádal o to, zda mohu jeho jméno zveřejnit. To jste učinil vy. Jedno si neodpustím, při závodech jsem si dvakrát taktéž lehnul a pokaždé jsem si to velice dobře pamatoval. Já si stále stojím za tím, co jsem již dříve napsal a nadále se již nehodlám k této záležitosti vyjadřovat.

     • Richard Karnok says:

      Pán Martinek. Chápem Vašu osobnú zainteresovanosť na kariére Petra Najmana, ale namiesto zbytočných nezmyslov a demagogie v tom, že ste tiež dvakrat spadli a nič si nepamatate (lebo poznam x pripadov, kedy si moji znami pretekari skutočne po pade nepamätali) Je to totiž smiešne. Mali by ste radšej svojmu chranencovi vysvetlit ako sa na okruhu spravat, lebo takto robí hanbu aj Vám. A nie opäť hádzať špinu na Sliwku a obviňovať ho z klamstva (nechápem, prečo Sliwku nespominate menom, všetci vienlme o koho ide). Petr memal žiadne právo dotýkať sa či akýmkoľvek spôsobom gestikulovat na Sliwku, z čoho mohlo práve pôsobiť vyvedenie z rytmu alebo ohrozenie. Pokiaľ tvrdíte opak, tak je to smutné. Svojmu chranencovi tým nerobíte dobrú službu. A už sa k tomu naozaj nemusíte vyjadrovať, vyjadrili ste sa až dostatočne dosť dobre na to, aby sme pochopili Vašu zaujatosť.
      Opakujem, mne nejde o pád, mne ide o samotnu neprípustnu gestikulaciu, ktora by mala byť potrestana, pretože samotná omluva nie je dostatočná a v budúcnosti by to tak mohli riešiť aj ini jazdci.
      Ospravedlnujem saxza preklepy, píšem z mobilu

 • Pavel Jančík says:

  Na závodech jsem nebyl nemůžu říct co se tam stalo ale Sliwka jel první a on ho předjížděl není co řešit měl ho předjet a jet dál a jestli neumí předjet soupeře o kolo zpět tak ať navštíví motoškolu a nedělá debilní gesta

 • Petr Štola says:

  Incident jsem neviděl a nebyl jsem ani na těch závodech, ale pokud se vedoucí jezdec nedokáže vyrovnat psychicky s pomalejším jezdcem, nemá na dráze co dělat. Zvedl na ně ruku a je jedno, jestli došlo ke kontaktu nebo jen k náznaku. Osobně bych za tohle doživotně sebral závodní licenci! Takový jezdec nemá v závodech, co dělat a už vůbec ne na přírodním okruhu, kde to i bez takových jezdců je dost nebezpečné!!!

 • pavel novák says:

  sebrat licenci a je to vyřešné než se někdo zabije

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kniha na predaj

Kniha na predaj